program PONE
Kolejne gminy wdrażają program ograniczenia niskiej emisji. Dzięki PONE mieszkańcy korzystają z dotacji przy wymianie starych kotłów i pieców na nowoczesne urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Program ograniczanie niskiej emisji (PONE) ułatwia samorządom systemowe działania zmniejszające ilość substancji szkodliwych w atmosferze. Podstawowym działaniem w ramach PONE jest kompleksowa likwidacja istniejących nieefektywnych źródeł ciepła. Władze gmin wdrażających PONE, stosunkowo niewielkim nakładem środków zachęcają użytkowników kopcących kotłów domowych do ich wymiany na ekologiczne i energooszczędne urządzenia grzewcze. Zmniejszenie emisji trujących substancji zawartych w dymie jest możliwe również poprzez upowszechnianie wykorzystania biomasy (w kotłach na pellet), systemów solarnych z kolektorami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi, pomp ciepła, a także termomodernizacji budynków.
Za niską emisję uznaje się tzw. emisję komunikacyjną i emisję pochodzącą z lokalnych kotłowni węglowych i indywidualnych palenisk domowych opalanych węglem. Przyjmuje się, że niską emisję powodują wszystkie kominy o wysokości do 40 metrów, czyli wszystkie kotłownie domowe oraz większość obiektów komunalnych i użyteczności publicznej.
Programy Ograniczenia Niskiej Emisji są programami wykonawczymi Programów Ochrony Środowiska, których uchwalenie jest obowiązkiem Gmin i Powiatów. Inwestycje w ramach PONE są finansowane w formie dotacji wypłacanej przez Urząd Gminy. Inwestor, czyli mieszkaniec Gminy zakwalifikowany do udziału w Programie ponosi tylko część kosztów związanych z wymianą starych kotłów i montażem urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Wysokość dofinansowania zależy od warunków narzuconych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Realizując zadanie inwestycyjne Inwestor wpłaca na konto Wykonawcy swój udział własny w zadaniu (np. 30%), pozostała część jest wypłacana bezpośrednio Wykonawcy (firmie instalacyjnej) po zakończeniu prac.
Podstawą Programów Ograniczenia Niskiej Emisji na terenach poszczególnych gmin województwa śląskiego jest „Lista przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach” Priorytet 3: Ochrona powietrza i ochrona przed hałasem, 3.1: Polepszenie jakości powietrza i ochrona klimatu ziemi (OA), OA 1: Zmniejszenie emisji z procesów spalania paliw, OA 1.4: Wdrażanie obszarowych programów ograniczenia emisji pyłowo-gazowych.
Środki na realizację zadania Urząd Gminy pozyskuje w postaci pożyczki udzielonej przez WFOŚiGW w Katowicach. Po okresie 5 lat od zakończenia realizacji zadania WFOŚiGW umorzy do 50% kwoty udzielonej pożyczki. Zgodnie z zasadami WFOŚiGW umorzenie musi być przekazane na realizację następnych celów ekologicznych, np. termomodernizacja, budowa kanalizacji, finansowanie następnego etapu PONE, itp.